Meble designerskie – producent mebli z drewna

Pielęgnacja drewna

DBAJMY O DREWNO!
Nasze meble wykonane z litego drewna, bądź pokryte naturalnymi okleinami, są ręcznie wykańczane z dbałością o każdy detal i powstają z wysokiej jakości, wyselekcjonowanych materiałów. Wkładamy serce by służyły naszym Klientom jak najdłużej zachowując swoje walory, by mogły po prostu „pięknie trwać”. Podajemy kilka ważnych informacji o tym, jak dbać o drewniane powierzchnie, jak je czyścić i pielęgnować, a także przed czym je chronić.

 

„Dom dla naszych mebli”

Pomieszczenie

Meble drewniane oraz wykańczane naturalnymi okleinami, takimi jak fornir i obłóg, powinny być użytkowane oraz przechowywane w zamkniętych pomieszczeniach. W miejscach, które są suche i nienarażone na szkodliwe warunki atmosferyczne, a także bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Bezpieczna temperatura pomieszczeń to od 15 do 30 stopni C, natomiast ich właściwa wilgotność powinna wynosić od 40 do 70 %. Mebli nie należy ustawiać w odległości mniejszej niż 1m od czynnych źródeł ciepła (takich jak np. grzejniki), bezpośrednio pod klimatyzatorami, a także na mokrych powierzchniach.

 

„Drewno nie lubi się kąpać ”

Kontakt z wodą, płynami, wilgocią

Meble wykonane np. z drewna dębowego lub orzechowego oraz pokryte naturalnymi fornirami i obłogami, nie mogą być poddawane długotrwałemu kontaktowi z wodą bądź innymi płynami (np. alkoholem). Pod żadnym pozorem nie należy także pozostawiać powierzchni tych mebli zalanych. Wszelkie wylane płyny należy natychmiast wytrzeć do sucha. Na powierzchnię lakierowaną lub olejowaną nie należy odstawiać mokrych przedmiotów, np. szklanek i talerzy. Ponadto zaleca się stosowanie miękkich podkładek w celu uniknięcia miejscowych odbarwień i uszkodzeń powierzchni.

 

„Naturalni wrogowie drewna – czego unikać”

Substancje szkodliwe, oraz wysoka temperatura

Powierzchnie lakierowane oraz olejowane powinny być traktowane ze szczególną ostrożnością w kontakcie z substancjami takimi jak alkohol, ocet, cytryna (i inne cytrusy). Substancje te mogą przy dłuższym kontakcie spowodować uszkodzenia powierzchni i widoczne odbarwienia w miejscach kontaktu. Nie należy poddawać mebli drewnianych działaniu środków chemicznych, na przykład benzyny, rozpuszczalników lub kosmetyków o silnym działaniu (np. farb do włosów czy zmywaczy do paznokci).

Powierzchnie drewniane powinny być chronione przed wpływem wysokich temperatur (powyżej 50 °C). W związku z tym nie należy na nie odstawiać gorących przedmiotów, takich jak szklanki i talerze. Aby uniknąć niechcianych odbarwień i uszkodzeń, zaleca się stosowanie miękkich podkładek, wykonanych z materiałów, które nie zostawią śladów.

 

„Uwaga na drobinki i ostre krawędzie”

Zachowanie ostrożności podczas użytkowania mebli drewnianych i wykończonych naturalnymi okleinami

Ponieważ powierzchnie lakierowane są narażone na zarysowania drobinkami (np. piasek, cukier) należy odkurzyć je przed czyszczeniem oraz przecierać jedynie czystą i miękką tkaniną. Nie wolno używać do ich czyszczenia środków zawierających substancje ścierające.

Lakierowane i olejowane wyroby drewniane oraz pokryte naturalnymi fornirami i obłogami, są szczególnie narażone na uszkodzenia podczas kontaktu z twardymi i ostrymi przedmiotami. Ich krawędzie mogą porysować powierzchnię mebli, lub dokonać na niej wgniecenia – np. przez postawienie przedmiotów dekoracyjnych albo pisanie odręczne. Zaleca się szczególną ostrożność w kontakcie z takimi przedmiotami i stosowanie podkładek z materiałów, które nie pozostawią odbarwień.

 

„Pielęgnacja mebli z pięknego drewna”

Czyszczenie i konserwacja

Zarówno lakierowane, jak i olejowane meble drewniane oraz wyroby wykańczane naturalnymi okleinami, takimi jak fornir i obłóg, należy czyścić lekko wilgotną, miękką i czystą tkaniną. Do pielęgnacji należy używać ogólnie dostępnych preparatów do mebli, stosując środki przeznaczone odpowiednio do powierzchni lakierowanych i olejowanych. Dodatkowo zawsze należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta tych produktów.

Powierzchnie olejowane – zarówno lite, jak również fornir i obłóg – należy regularnie konserwować przy użyciu środków do mebli olejowanych, stosując się do instrukcji umieszczonej przez ich producenta.

 

„Naturalne drewno jest niepowtarzalne !”

Barwa i usłojenie

Walory naturalnego drewna np. dębowego lub orzechowego to jego piękny „rysunek”, charakterystyczny dla każdego gatunku, a także niepowtarzalne odcienie i różnorodne usłojenie. W zależności od warunków w jakich rosło drzewo, pozyskany z niego surowiec, charakteryzuje się unikalnymi cechami.

Pamiętajmy, że materiał ten może być niejednorodny, z naturalnymi przebarwieniami, plamkami, niepowtarzalnymi zakrzywieniami słojów bądź sękami. Nawet najwyższej klasy materiał może się różnić, każda partia jest inna – „nic dwa razy się nie zdarza”. Jest to charakterystyczna cecha i niezaprzeczalny urok drewna, które m.in. poprzez swoją niepowtarzalność różni się od jego imitacji z tworzyw sztucznych.

Należy pamiętać o tym, że odcień wybarwienia tego typu wyrobów, ulega z czasem naturalnej zmianie pod wpływem takich czynników jak światło i wilgoć.