Meble designerskie – producent mebli z drewna

To bardzo częste pytanie, bo, jak życie uczy, każdy ma inne potrzeby, sposoby użytkowania i wymagania, inne gusta.

Zatem, olej czy lakier? Jaki rodzaj wykończenia drewna wybrać zamawiając stół ?
Są osoby, które wybierają naturalną powłokę mebla i drewno, które będzie oddychało, a trzeba powiedzieć, że “nasz” olej jest naturalnym preparatem nablatowym. To najczęściej stosowane przez nas wykończenie. Jednak inni chcą mieć lakier, bo dużo się będzie działo wokół i na stole (np. dzieci wylewają słodkie soki, oddają cię działaniom artystycznym, piszą, rysują, malują etc.:) – wtedy prostszy w utrzymaniu wydaje się blat lakierowany. Ale czy na pewno? Żeby rozwiać wątpliwości i pomóc w usunięciu znaków zapytania, podamy kilka prostych cech i różnic w działaniu oleju i lakieru.

Jakimi podstawowymi cechami wyróżnia się drewno pokryte olejem naturalnym?

  • Olej nie zamyka porów powierzchni drewnianych, drewno oddycha i pozostaje w swojej naturalnej barwie i przyjemnym dotyku.
  • Olej zabezpiecza drewniane powierzchnie na głębszych warstwach, nie tylko powierzchnię, jest to metoda ekologiczna.
  • Olej jest skomponowane na bazie naturalnych składników, które nie wydzielają substancji szkodliwych.
  • Metoda olejowania jest idealna do samodzielnego wykonania.
Olejowany stolik BONTRI, średnica 80 cm na zamówienie,
apartament Marsylia, Francja, 2020.

Jakie cechy posiada lakier do mebli zabezpieczający powierzchnie drewniane, takie jak blaty stołów jadalnianych, stolików kawowych, komód i szafek?

  • Lakier zamyka pory drewna kryjąc szczelnie powierzchnię.
  • Lakier nie wnika w głąb struktury drewna.
  • Lakier jest skomponowany na bazie substancji syntetycznych.

Jeśli Klienci mają pytania, staramy się rozmawiać, pytać, żeby doradzić jak najlepiej, olej czy lakier?

Jakie drewno Pani / Pan lubi? Czy zależy Pani/Panu na wydobyciu natury drewna? Albo: czy dużo gotujecie, czy urządzacie Państwo przyjęcia rodzinne? Także jak/ czy w ogóle lubicie pielęgnować ulubione przedmioty?

I jeśli pada odpowiedź, że np. Klientowi podoba się naturalna ekologiczna powłoka dębowego obłogu, można śmiało zastosować olej.

Blat dębowego stołu pokryty olejem można zawsze ponownie zaolejować, miejscowo, lub na całej powierzchni i nie jest to trudny zabieg, który śmiało można (proszę zajrzyjcie tu: wykonać w domowych warunkach , zestaw pielęgnacyjny).

Oleje, olejowoski obecnie dostępne od renomowanych producentów są naprawdę dobrej jakości i przy odpowiednim nałożeniu zabezpieczają drewno bardzo dobrze i trwale. Po olejowaniu pozostaje przyjemna w dotyku powierzchnia, która nie zawiera szkodliwych substancji, olej jest atestowany do użytku z produktami spożywczymi.

Natomiast, jeśli przewidujecie bardzo intensywne użytkowanie, lepiej zabezpieczyć drewno lakierem. Stół drewniany będzie łatwiejszy w myciu i odporniejszy na wilgoć, czy wodę. Lakierowane powierzchnie drewniane mają wyższą odporność mechaniczną, nie jest konieczne ich konserwowanie. Jednak, należy pamiętać, że odtworzenie – odrestaurowanie uszkodzonego blatu, np. porysowanego lakieru wymaga usunięcia całej warstwy powłoki i nie jest to zadanie do wykonania przez użytkownika, lecz wymaga fachowego serwisu. Zasklepione powłoki lakierowane nie dają może tak naturalnego efektu, ale nakładane właściwie pozostawiają powierzchnię elegancką i trwałą zarazem.

Lakierowany stół TAMAZO wybrali projektanci
z Bim Duo, Paryż, Francja, 2018.