Meble designerskie – producent mebli z drewna

Co to jest złącze stolarskie? Jakie złącza wykorzystywane są do produkcji naszych mebli i po co?

Na te i inne pytania znajdziesz proste wyjaśnienia w poniższym artykule. Polecamy poświęcić chwilę uwagi, po to by zrozumieć czym wyróżnia się dobrze zaprojektowany i skonstruowany mebel i skąd się wziął jaskółczy ogon?

Przede wszystkim trwały, mocny i poprawnie skonstruowany drewniany mebel to taki, do którego powstania zostały wykorzystane tradycyjne metody stolarskie, rozwijane przez stulecia. Kiedy dzisiaj w muzeach oglądamy zachowane przykłady sztuki użytkowej, takie jak ludwikowskie komody, gdańskie szafy, a może proste ludowe zydle – to nie myślimy o tym, że pod ich ozdobną warstwą często misternie wykańczanych powłok, kryje się solidna konstrukcja i … złącza stolarskie.

Od najdawniejszych czasów starożytności, w których rozwój konstrukcji meblarskich został zauważony, wraz z pierwszymi wyrabianymi meblami pojawiały się sposoby łączenia poszczególnych ich elementów.  

Podstawą dobrego rzemiosła są solidne konstrukcje, przemyślane i dobrze wykonane złącza, które pozwolą aby meble były świetnej jakości i służyły niejednemu pokoleniu znosząc wszelkie zawirowania jakie przynosi życie.

Odpowiednie wiązania pomiędzy poszczególnymi zespołami i podzespołami są kluczowe przy powstawaniu konstrukcji mebla. Aby je dobrać należy kierować się jak najwyższą wytrzymałością, sztywnością oraz łatwością wykonania. Do tego jest potrzebne wielowiekowe wręcz doświadczenie rzemieślników, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dobry projektant czerpie z tego bogatego źródła i dzięki swojemu doświadczeniu jest w stanie zaprojektować oryginalną konstrukcję.

Czym jest złącze stolarskie? Z definicji złącze stolarskie, czy połączenie stolarskie to specjalnie ukształtowane fragmenty łączonych części. Mamy tu na myśli oczywiście fragmenty drewniane, bo ten właśnie materiał świetnie się formuje, a dzięki swojej gęstości i twardości, fachowo połączony wiązaniami stolarskimi jest nie do zniszczenia.

Poniżej przedstawiamy złącza, podział złącz, zgodnie ze sztuką.

W połączeniach kątowych elementy łączone są ustawione względem siebie (jak sama nazwa wskazuje) pod kątem, zazwyczaj w jednej płaszczyźnie. Połączenia narożnikowe zaliczają się do tej grupy złączy  – właśnie takie można głównie zauważyć w konstrukcjach naszych mebli. 

Oto przykłady złączy:

  • Najważniejsze dla nas – jaskółczy ogon czyli złącze wieloczopowe bądź jeszcze inaczej: wczepowe. Dokładniej jest to złącze wczepowe skośne odkryte. Elementy „zazębiają się” tworząc solidną konstrukcję, o charakterystycznym wyglądzie.

Komoda ST Sideboard

  • Zakładkowe proste – w łatwy sposób łączy ze sobą elementy, tworząc trwałą konstrukcję.

Komoda ST Sideboard

  •  Uciosowe –  dzięki niemu tworzy się linia, która nadaje charakteru w wyglądzie powstałej części.

Stół Tamaza