Meble designerskie – producent mebli z drewna

Co to jest obłóg?

Od setek lat przy produkcji drewnianych stołów, biurek, komód, czy szaf stosuje się technikę fornirowania, która zapewnia eleganckie wykończenie mebla i jego trwałość. Jaki to ma związek z obłogiem? Otóż obłóg to nic innego niż grubsza od forniru warstwa naturalnego szlachetnego gatunku drewna, którą “forniruje się”, to znaczy nakleja się na powierzchnie mebla.

Dla lepszego przybliżenia tematu użyjmy słów definicji:
Obłóg to materiał konstrukcyjny, cienki płat drewna. Jest grubszy od okleiny, która jest materiałem wykańczającym i pełni funkcję dekoracyjną. Otrzymywany najczęściej przez płaskie bądź obwodowe skrawanie. Grubość obłogu to około od 1,5 mm do 4 mm. Obłóg, który jest skrawany płasko, ma urozmaicony rysunek drewna i stosowany jest na warstwy zewnętrzne. Dobra jakość wyrobu zależna jest od odpowiedniego kąta skrawania, który uzależniony jest od gatunku (i gęstości) drewna.

Definicja w praktyce

Jak przetłumaczymy tę definicję na język praktyczny? Otóż to bardzo proste. Uprzednio przygotowany, uszyty płat naturalnego drewna, zwany liściem jest naklejany na drewniany podkład i wkładany do prasy. Po wyschnięciu w prasie, powierzchnia obłogu jest szlifowana. W ten sposób powstaje gładka i stabilna powierzchnia blatu o pięknym rysunku drewna.

Zalety stosowania obłogu na blat

Ta technika ma dwie istotne funkcje, które pragniemy podkreślić:

  1. Funkcja konstrukcyjna — poprzeczne klejenie drewna sprawia, że blat, szczególnie w przypadku stołów rozkładanych nie wypacza się, bo drewno nie “pracuje”. Dzięki zastosowaniu obłogów mamy pewność, że blat nie będzie się odkształcał, ponieważ jest klejony warstwowo.
  2. Funkcja estetyczna — dzięki zastosowaniu szerokich liści obłogu — blat jest pokryty szlachetnym drewnem, którego pełen rysunek jest widoczny. Zamiast blatu klejonego z desek o żądanej szerokości, które łączą się w widoczne lamele, możemy podziwiać szeroki przekrój drewna i jego piękny rysunek. Dzięki temu powstaje urozmaicony naturalny blat o bogatym i harmonijnym wyglądzie. Stosujemy naturalne obłogi o zróżnicowanym (układ nazywany katedralnym) bądź gładkim wyglądzie, ze szlachetnych gatunków drewna takich jak dąb, orzech amerykański, albo klon. Możemy także zastosować każdy inny interesujący materiał, np. obłóg egzotyczny. Jego rysunek przyciąga oko niczym grafika!
obłóg egzotyczny

Konserwacja obłogu

Historycznie, już na dworach, w wielkich majątkach francuskich, niemieckich, włoskich, czy hiszpańskich podchodzono z ogromnym pietyzmem do meblarstwa, a słynni stolarze, ebeniści i złotnicy latami pracowali w pałacach nad meblami i ich konserwacją. “Jest pewne, że im wspanialszy był mebel, tym bardziej zależało właścicielowi na zachowaniu jego pierwotnej siły uwodzicielskiego oddziaływania, tym bardziej mógł być on odmieniony i zużyty przez retusze i zbyt częste czyszczenie”. Czytamy w archiwach nie tylko o powstawaniu unikatowych mebli zamawianych na dwory europejskie, ale także o odnawianiu i naprawach zdobionych intarsjami, fornirowanych biurek, komód, szaf, czy stołów. Właściciele szanujący piękne wytwory artystycznego rzemiosła zatrudniali wytrawnych rzemieślników do ich wyrobu i pielęgnacji.

Dzisiaj dzięki zastosowaniu niemalże tych samych technik rzemieślniczych co dawniej, jakimi są fornirowanie i obłogowanie, również możemy śmiało polegać na trwałości mebli. Jeśli antyki przetrwały setki lat, tym bardziej współcześnie meble są odporne i trwałe. Natomiast jeśli tego wymagają, możemy je z czasem pielęgnować i konserwować nawet w warunkach domowych i to bez udziału doświadczonych stolarzy czy słynnych ebenistów.

Stoły drewniane wykonane z użyciem obłogu, tak samo jak meble z litego drewna wytrzymują próbę czasu i podlegają prostym zabiegom konserwującym.

Obłóg dębowy, o wyjątkowo charakterystycznym przekroju usłojenia – katedralnym.