Meble designerskie – producent mebli z drewna

Konserwacja drewnianych mebli olejowanych

Każdy drewniany mebel, taki jak stół jadalniany, stół do kuchni, czy kawowy stolik, albo designerska komoda, wymagają czułej uwagi i pielęgnacji. Projektujemy i wykonujemy w Polsce meble z cennego pięknie naturalnego materiału, jakim jest drewno, oraz wykończone naturalnymi preparatami i chcemy, by mogły długo służyć.

Utrzymanie właściwości kryjącej powłoki oleju do drewna

Żeby meble mogły na długie lata zachowywać swoje walory, polecamy stosowanie specjalistycznych olejów do drewna jako powłoki zabezpieczającej naturalne drewno.

Systematyczna pielęgnacja blatu drewnianego stołu utrzymuje właściwości naturalnych powłok, jakim są oleje do drewna, które nakładane, niczym krem, chronią drewno przed wysuszeniem, plamieniem, utratą kolorytu.

Dysponujemy zestawem pielęgnacyjnym, który zawiera naturalny olej do drewna, bawełnianą szmatkę do nakładania oleju, kostkę ścierną. Można zakupić zestaw w naszym sklepie tutaj

Każdy profesjonalny olej do pielęgnacji powierzchni drewnianych może być stosowany zgodnie z instrukcją producenta.

Kiedy zaopatrzymy się w odpowiedni preparat, możemy w prosty, domowy sposób wykonać konserwację drewnianego mebla. Jest kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci samodzielnie zadbać o swój wymarzony mebel, pamiętaj że:

 • powierzchnia musi być dokładnie oczyszczona z pozostałości kurzu, pyłu, drobinek, tylko wtedy będziemy mogli równomiernie wypolerować powierzchnię
 • należy zawsze polerować zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna, żeby nie zarysowywać powierzchni
 • pozostałości oleju należy usunąć

Poniżej podajemy prostą instrukcję działania.

Konserwowanie

Wystarczy zastosowanie kilku nieskomplikowanych czynności i drewniany stół jadalniany, kuchenny, czy inny mebel z naturalnego drewna nabierze świeżości, odzyska piękny kolor, a przede wszystkim zachowa właściwości drewna.

 • Przetarcie do czysta stołu/mebla w celu usunięcia kurzu, zabrudzeń i ułatwienia szlifowania.
 • Delikatne polerowanie. Papierem ściernym/kostką szlifierską delikatnie powierzchniowo szlifujemy powierzchnię wzdłuż słojów drewna, nie naciskając papieru/kostki polerskiej.
  Polerujemy wzdłuż słojów, żeby nie rysować powierzchni.
 • Oczyszczenie po polerowaniu. Następnie ponownie oczyszczamy pył zebrany po polerowaniu
 • Nakładanie oleju – mieszamy zawartość puszki, nakładamy czystą szmatką olej na powierzchnię, równomiernie rozprowadzając olej.
  Sprawdzamy pod światło, czy nie pozostały miejsca nadmiernie pokryte, lub suche.
  Olej pozostawiamy na ok. 10 minut, potem wycieramy nadmiar do sucha – ręcznikiem papierowym.
 • Pozostawiamy powierzchnię stołu/mebla na 12 godzin do całkowitego wyschnięcia i utwardzenia oleju, nie kładąc i nie stawiając
  nic na nim.

Polecamy  po jednej warstwie nałożyć drugą dla mocniejszego i trwalszego efektu. Warstwa ochronna wystarczy na dłużej i rzadziej trzeba będzie konserwować mebel.

Należy pamiętać, że oleje do drewna to także naturalne preparaty, często na bazie wosku pszczelego i użytkowanie mebla powoduje stopniowe ścieranie oleju, który chroni i zabezpiecza drewno. Nie należy dopuszczać do wytarcia oleju do surowej powierzchni drewna, ponieważ jest ono wystawione bezpośrednio na wilgoć, plamienie, zanieczyszczenia.

Drewniane meble należy konserwować od 2 do 4 razy w roku, często wystarczy tylko nanoszenie świeżej warstwy oleju, w zależności od warunków w jakich meble drewniane, takie jak stoły drewniane, czy komody są użytkowane – np. czy pomieszczenie jest wystawione na mocne promieniowanie słoneczne, albo intensywnie ogrzewane podczas okresu grzewczego – wtedy drewno szybko się wysusza. Zależy to także od sposobu i intensywności użytkowania.

Czyszczenie i pielęgnacja – serwis

Na terenie Warszawy i okolic można zamówić specjalistyczną usługę konserwacji stołu.

Pomoc

W sprawie wszelkich pytań i porad jesteśmy do Twojej dyspozycji. Napisz: info@stfurniture.com, lub zadzwoń: +48 664 99 88 11