Meble designerskie – producent mebli z drewna

Projekt + Produkt

Markę Swallow’s Tail Furniture tworzy dwoje absolwentów Wrocławskiej ASP : Magdalena Hubka oraz Piotr Grzybowski. Projektowaniem mebli zajmują się od 1999 roku, ale własne studio zaczęli budować w 2012 roku, by dwa lata później stworzyć markę Swallow’s Tail Furniture. 
Ich meble to prawdziwe arcydzieła – wszystkie projektowane są z pomysłem i pasją, dojrzewające niczym gatunkowe wina są opracowywane z pietyzmem i wyjątkowym zaangażowaniem całego zespołu projektantów, konstruktorów i technologów.

Twórców STF charakteryzuje szczególne podejście do produkcji – proces powstawania mebli od początku do końca jest w jednych rękach, które od pierwszej kreski szkicu na papierze czuwają nad każdym kolejnym etapem kreacji. To meble „pod specjalnym nadzorem”, dopracowane w każdym szczególe, by nie zawieść swoich odbiorców nie tylko pod względem funkcjonalności, ale i estetyki. One po prostu mają pięknie trwać… Dlatego produkty Swallow’s Tail Furniture wyróżniają się wyważonym, unikalnym designem, innowacyjną konstrukcją oraz – poprzez wysoką jakość wykonania przy użyciu zaawansowanej technologii, tj. obrabiarki numerycznej CNC – szlachetnością detalu i perfekcyjnym wykończeniem. STF łączy tradycję rzemiosła stolarskiego ze współczesnym wzornictwem. – Oglądamy się w przeszłość, by czerpać z najlepszej tradycji meblarstwa, ale patrzymy też w przyszłość, by tworzyć nowe rozwiązania – tak ideę, która przyświeca firmie, tłumaczy Magdalena Hubka.
W Swallow’s Tail Furniture nie ma mowy o rutynie czy designie na masową skalę produkcyjną. – Naszym atutem jest to, że, tworzymy kolekcję i produkujemy ją. Jesteśmy odpowiedzialni za całość, dzięki temu nasze meble są wysokiej jakości, solidnie zaprojektowane i wykonane – mówi Piotr Grzybowski – Mamy dwa rodzaje mebli, część z litego drewna dębowego i orzechowego, druga część ze sklejki okleinowanej. Głównie produkujemy stoły, stoliki i komody. Rozwijamy też kolekcję dla dzieci – dodaje.
Kreatywność zespołu STF została doceniona od początku działalności, kiedy to tytuł „Must Have 2015” otrzymała komoda ST Sideboard w rozmiarze L wykonana z dębowego drewna. Meblarskie „perełki” tej firmy można było oglądać na targach Ambiente we Frankfurcie w lutym 2015, w październiku 2015 w Łodzi na Design Festival oraz kilkukrotnie w Paryżu podczas Maison&Objet 2016-2019, gdzie STF brało udział w wystawie „NOW! design a vivre„. W 2016 Swallow’s Tail otrzymała prestiżową nagrodę iF Design Award. Rok 2017 to kolejne nagrody MUST HAVE dla stołu ST Calipers oraz kolekcji świeczników Enlightenment. Marka rozpoznawalna jest także dzięki takim imprezom jak WARSAW HOME, gdzie prezentowała swoje kolekcje w 2017 i 2018 roku, Dubai Index 2019, czy IMM Cologne 2019 – 2020.

Projektujemy w duchu wskrzeszania wartości w designie, które odchodzą w zapomnienie. Naturalność, Autentyczność, Bliskość.

Odtwarzamy ulotną sztukę rzemiosła i oferujemy nowoczesne wzornictwo. Pracujemy z szacunkiem do materiału, tworzymy nowatorskie konstrukcje.

Nasze kolekcje mebli są wykonane ze szlachetnego drewna. Konstrukcja mebli zapewnia funkcjonalność i jakość.

Nasze poszukiwania w designie zwracają uwagę na powrót do tego, co zanika obok skomercjalizowanego działania masowej produkcji: unikalne sposobów wytwarzania, lokalne metody rzemieślniczej produkcji coraz rzadziej przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Cele programowe Swallow’s Tail Furniture wpisują się w aktualną tendencję „pracy u podstaw” i ochronę naturalnych bogactw, w tym umiejętności takich jak „craft” i jego ponadczasowość.

nasze produkty

Piotr Grzybowski

Piotr Grzybowski

 

 

Piotr to konstruktor, aktywator, buntownik – tworzy stół z wystudiowanymi detalami, o których mówi, jak tylko tworzy oczy… Każde meblarskie połączenie go fascynuje, kocha budowanie, działanie, tempo i męskie sprawy – nowoczesne maszyny, ale wyznał kiedyś, że uwielbiał na zajęciach z meblarstwa toczyć tralki na tokarce…

Fascynuje go polska tradycja meblarstwa, sięga też po design z północy.

Magda Hubka

Magda jest romantyczna, celebruje chwilę, dogląda niuansów, szeleści próbkami fornirów, tkanin, farb. Wychowała się ze skalówką i „rottringami” (tato, architekt, rysował projekty ręcznie – nie było autocada!), może dlatego uważa, że projektowanie to chleb powszedni.

Kocha idealne proporcje, szlachetne materiały i szkicowanie ołówkiem na papierze! Flirtuje z klasyką.

Magda Hubka

Co musisz wiedzieć zanim zasiądziesz przy naszym stole…

Jesteśmy projektantami i wykonawcami mebli jednocześnie. Dokładamy wszelkich starań, żeby nasze produkty były wyjątkowe pod względem designu i jakości równocześnie.

Projektowanie to długi i wymagający proces.

Zaczyna się od notatki, prostych szkiców odręcznych, czasem „na serwetce”. Potem następuje rozrysowywanie wariantów, poszukiwanie proporcji, właściwej formy. Eksperymentujemy. Spod ręki wychodzą kolejne rysunki. Inspiracją bywają „elementy zewnętrzne” tak potężne jak konstrukcja mostu, innym razem jest to klimatyczna stara fotografia, która przenosi nas w nowy wymiar.

Od rysunków przechodzimy do fazy projektowania w programach cadowskich, najpierw 2D, następnie 3D. To pierwsze sprawdzenie, czy nasz pomysł udaje się przekuć na konkrety – konstrukcję i materiał. Z rysunkami technicznymi w garści ruszamy do pracowni.

Niecierpliwimy się, by przejść do prawdziwego wymiaru i wykonujemy prototyp. To najbardziej ekscytująca część procesu – pierwszy raz widzimy, jak nasz projekt czuje się w przestrzeni. To trudny test, denerwujemy się! Dotykamy, gładzimy, spoglądamy z każdej możliwej perspektywy na nowy mebel! Czy prototyp jest bliski ideału?

I teraz zaczyna się prawdziwe wyzwanie: znalezienie właściwego materiału, obróbka wstępna, wreszcie do walki wkracza nasze najcięższe działo: CNC – pięcioosiowe centrum obróbcze.

Czuwamy nad każdym detalem, od pierwszych kresek na papierze, poprzez znalezienie drewna najwyższej jakości, po projekt konstrukcji i prace wykończeniowe.

Produkcja jest ściśle powiązana z procesem twórczym. Po wykonaniu kilku prototypów rozpoczyna się przygotowanie wyselekcjonowanego materiału do obróbki. Drewno, z którego produkowane są nasze meble, jest najwyższej jakości. Dokładamy także wszelkich starań, żeby proces produkcyjny był jak najbardziej ekologiczny i ekonomiczny. Stosujemy oprogramowanie rozmieszczające cięcie materiału w sposób oszczędzający zużycie drewna, a także energii, do minimum. Nad wszystkim czuwają doświadczeni rzemieślnicy. Każdy element mebla, mimo zaawansowanej obróbki stolarskiej, finalnie trafia w nasze ręce. Przechodzi końcową kontrolę jakości. Nasze meble pokrywane są produktami z naturalnych i przyjaznych dla zdrowia surowców, w tym olejami i woskami roślinnymi.

Misja Swallow’s Tail to tworzenie dobrych mebli.
Mebli dla każdego, kto ceni design, funkcjonalność i jakość.